هیپنوتیزم بیدار چیست؟

هیپنوتیزم بیدار

آیا می دانستید همه ما تا به حال بارها هیپنوتیزم را تجربه کرده ایم؟! تجربه ای که به آن هیپنوتیزم بیدار می گویند. وقتی اسم هیپنوتیزم به میان می آید اغلب فکر می کنند هیپنوتیزم یک تجربه عجیب و غریب است و در آن اتفاقات عجیبی رخ می دهد. حتی برخی تصور می کنند برای آن که کسی هیپنوتیزم شود باید با شیطان و یا اجنه ارتباط برقرار کند (باور کنید این مطلب را در یکی از سخنرانی های دانشگاهی شنیدم!!).

همانطور که از اسم هیپنوتیزم بیدار مشخص است، هیپنوتیزمی است که در حالت بیداری رخ می دهد. اگر به تعریف هیپنوتیزم دقت بیشتری کنیم متوجه می شویم که هیپنوتیزم در حالت بیداری هم امکان پذیر است.

هر چند بسیاری فکر می کنند که هیپنوتیزم شبیه خواب است و در حالت هیپنوتیزم ما ناهشیار می شویم و از محیط اطراف خود آگاهی نداریم. در صورتی که در واقعیت چنین نیست. در مقاله دیگری درباره باورهای غلط درباره هیپنوتیزم توضیح داده ام که پیشنهاد می کنم آن مقاله را مطالعه کنید.

۱۲ باور غلط درباره هیپنوتیزم

در مقاله دیگری که درباره هیپنوتیزم و ویژگی های آن توضیح دادم، آن را به لیزر تشبیه کردم و گفتم که در هیپنوتیزم توجه فرد کاملاً محدود به یک موضوع می شود و به روی کاری که در حال انجام آن است متمرکز می شود به طوری که سایر موضوعات حواس او را پرت نمی کند. اگر در حالت بیداری چنین ویژگی هایی پیدا کنیم ما در حالت هیپنوتیزم بیدار هستیم.

در چنین حالتی مغز آمادگی زیادی برای تغییر دارد . در هیپنوتیزم بیدار، حواس و تمرکز ما کاملاً معطوف به یک چیز است.

در چه شرایطی هیپنوتیزم بیدار را تجربه می کنیم؟

وقتی هر فعالیتی شما را آنقدر مشغول خود کند که به محیط پیرامون تان بی توجه باشید در حال تجربه هیپنوتیزم بیدار خفیف هستید. به عبارت دیگر هر فعالیتی که در حین انجام آن حواس شما کاملاً معطوف به آن باشد و به سایر موضوعات و اتفاقات اطراف خود بی توجه باشید، در چنین شرایطی شما در حال تجربه هیپنوتیزم هستید.

اجازه دهید چند مثال بزنم تا مطلب روشن تر شود.

تا به حال شده که غرق در انجام یک کار یا فکری باشید؟ اگه پاسخ تان به این سؤال بله باشد پس حتماً هیپنوتیزم بیدار را تجربه کرده اید.

آیا تا به حال آن چنان غرق در تماشای یک فیلم شده اید طوری که حواس تان به محیط اطراف نباشد؟

تا به حال شده برای خودتان چای ریخته باشید اما غرق در مطالعه یک مطلب یا دیدن یک کلیپ کوتاه در موبایل تان شوید طوری که چای کاملاً سرد شده باشد؟!

آیا تا به حال چنان در افکارتان غرق شده اید طوری که وقتی اسم شما را صدا می زنند نشنوید؟ یا در مترو و اتوبوس باشید و فراموش کنید در ایستگاه مورد نظرتان پیاده شوید؟هیپنوتیز

در تمامی مثال های فوق شما در حال تجربه هیپنوتیزم بیدار (خودهیپنوتیزم بیدار) بوده اید. البته اینها نمونه هایی از هیپنوتیزم بیدار سبک هستند و عمق زیادی ندارند.

کودکان (به خصوص کودکان زیر ۷ سال) بسیار راحت و سریع در این حالت قرار می گیرند. یک بار به آن ها در حین تماشای کارتون مورد علاقه شان توجه کنید، چنان غرق تماشای کارتون هستند که صدای شما نمی شنوند.

بسیاری از ورزشکاران، هنرپیشه ها و نوازندگان در حین اجرای خود در حالت هیپنوتیزم بیدار قرار دارند. آن ها چنان غرق در اجرا هستند که بیننده حس می کند برای او در آن لحظه هیچ چیزی به جز عملکردش وجود ندارد و تمام تمرکزش معطوف به انجام آن فعالیت شده است.

دیدن این ویدئو منظور من را بهتر به شما می رساند. همانطور که می بینید نوازنده در این ویدیو کاملا در دنیای درون روانی خودش غرق است. تحقیقات نشان می دهد در چنین شرایط مغز آمادگی تغییر بیشتری دارد.

بسیاری از تماشاچیان مسابقات ورزشی و کنسرت های موسیقی هم در حالت هیپنوتیزم بیدار قرار دارند چون چنان غرق در دیدن مسابقه یا اجرای کنسرت هستند که حواس شان به اتفاقات دیگر نیست.

همانطور که متوجه شدید مثال هایی که از هیپنوتیزم بیدار زده شد همگی به صورت خودبخود و در طول زندگی روزمره یا در زمان انجام فعالیتی خاص رخ داده است اما چنین شرایطی را می توان به صورت آگاهانه و برای اهداف درمانی ایجاد کرد. به عبارت دیگر، درمانگر می تواند با توجه به نیاز درمانی مراجع، او را در حالت هیپنوتیزم بیدار یا هیپنوتیزم قرار دهد.

میلتون اریکسون یکی از بزرگترین هیپنوتیزورهای قرن اخیر در اجرای هیپنوتیزم بیدار تبحر ویژه ای داشت و اکثر روش هایی که امروزه تحت عنوان هیپنوتیزم بیدار مورد استفاده قرار می گیرد توسط او ابداع یا به کار گرفته شده است.

هیپنوتیزم بیدار در جلسه درمان

تنها تفاوت هیپنوتیزم بیدار در جلسه درمان و موقعیت های عادی زندگی در بالا به آنها اشاره کردم عمق هیپنوتیزم است. به خاطر استفاده از تکنیک های خاص عمق هیپنوتیزم بیدار در جلسه درمان بیشتر است.

در جلسه روان درمانی با استفاده تکنیک هایی خاص، تمرکز فرد کاملا بر افکار و احساساتش و تجارب درونی اش قرار می گیرد. به این ترتیب امکان تغییر احساسات دردناک و افکار مخرب سریع تر می شود. با این روش درمانی می توان باورهای عمیق و احساسات دردناک کهنه مثل آسیب های ناشی از خاطرات دردناک (مثل تجاوز) را سریع تر و عمیق تر درمان کرد.

یک روش تخصصی هیپنوتیزم بیدار که ازسال ۱۳۹۰ برای اولین بار در ایران استفاده از آن را آغاز کرده ام، ترکیب هیپنوتیزم بیدار و درمان پویشی است که نتایج فوق العاده ای را برای مراجعان دارد. در این روش می توان با سریع ترین و عمیق ترین شکل ممکن به ریشه مشکلات فرد دست پیدا کرد و آنها را درمان کرد.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم که در ایران جایی وجود داره که هیپنوتیزم ابرآگاه انجام بدن؟ یعنی رفتن به خاطرات زندگی قبل دنیای بین زندگی ها

    • درود بر شما دوست عزیز
      چنین اصطلاحی در هیپنوتیزم وجود نداره. پیشنهاد می کنم فایل صوتی که در همین زمینه توضیح دادم را گوش بدید. در این فایل درباره بازگشت به کذشته و کاربردهای هیپنوتیزم توضیحاتی داده شده

ارسال نظر

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید