چرا یادگیری خود هیپنوتیزم اینقدر ضروری است؟

کاربردهای خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم چیست؟


هاری آرونز در یکی از سخنرانی های خود می گوید: اگر همه می دانستند که خود هیپنوتیزم (یا همان هیپنوتیزم خود) چه فواید فوق العاده ای برای آن ها دارد لحظه ای در یادگیری آن درنگ نمی کردند. سخنی که آرونز درباره خود هیپنوتیزم گفته قابل تأمل است و من در طول بیش از یک دهه اشتغال به امر مشاوره و روان درمانی، به صحت صحبت او پی برده ام. اگر فردی به طور پیوسته از خود هیپنوتیزم استفاده کند می تواند تغییرات زیادی در خود ایجاد کند. اما خود هیپنوتیزم چیست؟ و چرا اینقدر مفید است؟

در مطلب دیگری تحت عنوان «هیپنوتیزم چیست؟» سعی کردم به طور خلاصه به تعریف هیپنوتیزم بپردازم و درباره این که وقتی فردی هیپنوتیزم می شود چه اتفاقی برای او می افتد توضیح دهم. همانطور که در آن مطلب ذکر کردم ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم داشت این است: “هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن متمرکز است که با کنار زدن ضمیر خودآگاه، دسترسی به ضمیر ناخودآگاه را راحت تر می کند.”

پس مهم ترین ویژگی هیپنوتیزم امکان دسترسی به ضمیر ناخودآگاه است؛ جایی که مخزن باورهای مرکزی، طرحواره ها و خاطراتی است که شخصیت فعلی ما را شکل داده است. برای آنکه بتوانیم به صورت اصولی و بدون بازگشت خودمان را تغییر دهیم راهی نداریم جز این که اطلاعات ضمیر ناخودآگاه خود را اصلاح کنیم و این کار از طریق روش های درمانی مانند هیپنوتیزم درمانی، روانکاوی، طرحواره درمانی و … انجام می پذیرد. البته بدیهی است بیماری هایی که ریشه های فیزیولوژیک و ژنتیکی دارند را شامل نمی شود.

خود هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم خود همان هیپنوتیزم است که توسط خود فرد انجام می شود یعنی فرد، خودش را هیپنوتیزم می کند؛ به عبارت دیگر در خود هیپنوتیزم، هیپنوتیزور و هیپنوتیزم شونده هر دو یک نفر هستند.

چرا خود هیپنوتیزم اینقدر مفید است؟                           

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم تفاوت اساسی با هم ندارند به همین دلیل اکثر کاربردهای آن ها مشترک هستند. علاوه بر آن، مزیت مهم هیپنوتیزم خود این است که می توان آن را هر روز و حتی چندین بار در روز تمرین کرد. در صورتی که برای هیپنوتیزم نیاز به مراجعه به درمانگر است که دفعات مراجعه معمولاً هفته ای یک جلسه است.

معمولاً در جلسات هیپنوتیزم درمانی، برای تسریع فرایند درمان، به مراجع خود هیپنوتیزم هم آموزش داده می شود تا در بین جلسات، خودش تمریناتی را انجام دهد و روند درمان سریع تر شود.

خود هیپنوتیزم یا همان هیپنوتیزم خود

کاربردها متعدد خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم چه کاربردهایی دارد؟                    

خود هیپنوتیزم کاربردهای فراوانی دارد که برخی از مهم ترین آن ها را در ادامه ذکر کرده ام. همانطور که گفتم کاربردهای هیپنوتیزم و هیپنوتیزم خود مشترک است و در مقاله دیگری به طور مفصل درباره کاربردهای هیپنوتیزم توضیح داده ام:

 • کاهش اضطراب و استرس
 • غلبه بر ترس ها
 • تقویت اعتماد به نفس، خود باوری و عزت نفس
 • کاهش وزن (یکی از بهترین شیوه ها برای کمک به کاهش وزن)
 • ترک عادت
 • ترک سیگار
 • اصلاح افکار و باورهای منفی و خود تخریب گر و خاطرات آزار دهنده
 • بهبود و اصلاح تصویر ذهنی
 • حل اختلالات خواب و افزایش کیفیت خواب
 • ….

شاید به مطالعه این مطلب هم علاقه مند باشید: لاغری سریع و بدون بازگشت با هیپنوتیزم (7 روش اختصاصی)

تفاوت بین هیپنوتیزم خود و هیپنوتیزم چیست؟

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم تفاوت بنیادین با هم ندارند اما مراجعانی که تجربه هر دو را داشته اند معتقدند در هیپنوتیزم خلسه عمیق تر از خود هیپنوتیزم است ولی افرادی که تمرینات طولانی مدت (بیش از 1 سال) خود هیپنوتیزمی داشته اند، تفاوت زیادی بین هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم حس نمی کنند.

آموزش هیپنوتیزم خود چگونه است؟

روش های مختلفی برای آموزش خود هپینوتیزم وجود دارد که بهترین و سریع ترین شیوه آن به این صورت است که ابتدا درمانگر مراجع را هیپنوتیزم می کند و پس از رسیدن به عمق خلسه لازم، با استفاده از یک کد او را شرطی می کند تا بتواند به وسیله آن کد در هر زمان و  مکانی که نیاز داشت خودش را هیپنوتیزم کند.

چه کسانی می توانند هیپنوتیزم خود را یاد بگیرند؟

همانطور که در مطلب «هیپنوتیزم چیست؟» توضیح دادم، بیش از 90 درصد افراد استعداد هیپنوتیزم شدن را دارند. این آمار دقیقاً برای خود هیپنوتیزم هم صادق است. یعنی تقریباً اکثریت قریب به اتفاق افراد می توانند خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند. مهمترین شرط موفقیت در این امر انجام تمرینات پیوسته است.

امیدوارم این مطلب مختصر توانسته باشد شما را با فواید و اهمیت خود هیپنوتیزم یا همان هیپنوتیزم خود آشنا کند. در صورتی که سؤالی در این زمینه دارید لطفاً در کامنت های همین مقاله مطرح فرمایید.

مقالات

خود هیپنوتیزمکاربردهای خود هیپنوتیزملاغریهیپنوتیزمهیپنوتیزم خود

3 دیدگاه

  • سلام و درود بر شما؛ بله تحقیقات مختلف اثربخشی هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم را تایید کردند. یک مطلب درباره اثربخشی هیپنوتیزم و خودهیپنوتیزم نوشتم فکر کنم با مطالعه اون مقاله جواب سئوالتون را خواهید گرفت.
   اگه سئوال دیگه ای داشتید خوشحال میشم بتونم پاسخ بدم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: